Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Slider 3
Slider 4
Slider 5
Slider 6
Przejdź do stopki

Książki na wakacje

Treść

miś z książką
Zbliża się zakończenie roku szkolnego. Z pewnością zapamiętamy go wszyscy do końca życia, ponieważ  wielu z Was przez większą jego część uczyło się zdalnie. Biblioteka szkolna pozostawała jednak otwarta - nawet wtedy, gdy zamknięte były biblioteki publiczne. Cieszę się, że w tej nadzwyczajnej sytuacji korzystaliście z jej zasobów – osobiście lub za pośrednictwem rodzeństwa, a nawet  rodziców.

Życzę wszystkim, aby  wakacje były piękne, słoneczne, radosne i pozwoliły wypocząć po wielu dniach zamknięcia  w domach. Przebywajcie jak najwięcej na świeżym powietrzu, ale na dni gorszej pogody oraz wieczory zabierzcie ze sobą książki. 

Na wakacje możecie wypożyczyć dwie, a oddać je trzeba będzie na początku września.

Tym, którzy nie mają swoich pomysłów ani ulubionych autorów,  polecam pozycje z klasyki literatury dla dzieci i młodzieży. Najmłodszym - np. Lato Muminków oraz inne z cyklu opowieści o Muminkach, utwory Astrid Lindgren oraz F. H. Burnett, takie jak  Mała księżniczka,  Mały lord,  Tajemniczy ogród. Uczniom z klas IV- VI mogą spodobać się książki przygodowe i podróżnicze, np. W 80 dni dookoła świata,  Przygody Tomka Sawyera,   Szatan z siódmej klasy,  Pięć przygód detektywa Konopki,  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa,   Pan Samochodzik i templariusze oraz inne utwory Z. Nienackiego, a także seria książek A. Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego.

Być może niektóre z nich staną się w przyszłości Waszą lekturą uzupełniającą, podobnie jak:  Ania z Zielonego Wzgórza,  Bajki robotów,  Ten obcy,  Pajączek na rowerze, Baśniobór,  Skarb Troi. Zapytajcie swoich polonistów.

Rozsądne może się okazać  przeczytanie podczas wakacji  jednej z najobszerniejszych lektur obowiązkowych do następnej klasy, np. Chłopcy z Placu Broni,  W pustyni i w puszczy  czy  Hobbit ( kl. V/ VI). W trakcie roku szkolnego trzeba ją sobie będzie przypomnieć, ale to zajmie znacznie mniej czasu, a także będzie sprzyjać utrwaleniu treści utworu. Takie rozwiązanie może być dobre zwłaszcza dla przyszłych ósmoklasistów. Jeśli w siódmej klasie nie omawialiście Quo vadis czy Pana Tadeusza może warto wypożyczyć je sobie na wakacje i przeczytać bez pośpiechu.

Danuta Wrona

461660